Leczenie immunomodulujące

Obecnie dostępne terapie, które hamują postęp choroby, wpływają na zapalenia występujące w OUN przez co zmniejszają liczbę rzutów, progresję niepełnosprawności czy liczbę zmian demielinizacyjnych w mózgu to tzw. terapie immunomodulujące.

Leki immunomodulujące stosuje się przede wszystkim w rzutowo-remisyjnej postaci SM (RR MS – ang. relapsing-remitting multiple sclerosis) a rzadziej w rzutowych postaciach przewlekłych choroby. Nie są one jednak skuteczne w przypadku wtórnie postępującej i pierwotnie postępującej postaci choroby bez rzutów (leki immunomodulujące działają na procesy zapalne występujące w OUN, natomiast w postaciach postępujących wstępują procesy neurodegeneracyjne).

Kiedy najlepiej rozpocząć leczenie lekami immunomodulującymi?

W przypadku rzutowo-remisyjnej postaci choroby zaleca się rozpoczęcie leczenia tak szybko, jak to możliwe  - wtedy terapia przynosi najlepsze efekty, ponieważ leki najlepiej oddziałowują na procesy zapalne toczące się w mózgu (to właśnie te procesy przeważają w początkowej fazie choroby w postaci rzutowo-remisyjnej).

Źródła::
Beata Zakrzewska-Pniewska. Podstawy diagnostyki i leczenia stwardnienia rozsianego. Via Medica, Gdańsk 2010.
„Stwardnienie Rozsiane”, pod red. Jacek Losy. Wyd. 1, Lublin, Wydawnictwo Czelej, 2013.
www.nationalmssociety.org


Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku