Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zostało zaproszone przez Czeskie Stowarzyszenie SM Roska Ostrava na obchody Światowego Dnia SM. 23 maja w Sanatorium w Klimkowicach spotkali się chorzy na SM, przedstawicie organizacji zajmujących się chorymi ze Słowacji Jarmila Fajnorowa, z PTSR Mirosław Wilk i Edward Mórawski. Oprócz osób chorych i przedstawicieli zagranicznych organizacji zajmujących się chorymi na SM przybyli przedstawiciele miejscowych władz: wojewoda śląsko-morawski, prezydent miasta Ostrawa, dyrekcja oraz lekarze Sanatorium. Pierwsza część spotkania to prelekcje m. in. na temat życia z SM, fizykoterapia w SM, nowości w leczeniu SM w Sanatorium Klimkowice. Wszystkie prelekcje podkreślały że szybka i dobra diagnoza jest najważniejsza, dobór leków i jak najszybsze ich zastosowanie oraz jak najwięcej rehabilitacji.

W uznaniu za wysiłek wniesiony w pracę na rzecz środowiska osób chorych na SM, PTSR nadało tytuł „Ambasadora SM”; Czeskiemu Stowarzyszeniu Stwardnienia Rozsianego „Unie Roska; Roska Ostrawa”. Ambasadora oraz certyfikat odebrała przewodnicząca Roski Ostrawa Nadia Nowakowa. Bardzo serdecznie podziękowała za tak zaszczytne wyróżnienie dla ostrawskiej Roski.

 Po części oficjalnej rozpoczęła się część miej oficjalna, czyli posiłek oraz zabawa taneczna.

 Goście z zagranicy mieli jeszcze zaplanowany następny dzień, 24 maja był dniem przeznaczonym na zwiedzanie północnej części województwa śląsko; morawskiego. Pokazano nam dwie firmy rodzinne o bardzo różnym rodzaju produkcji. W Fridku-Mistku zwiedziliśmy „Marlenkę”; będącą własnością osiadłego w Czechach ormianina Gevorgiana Avetisjana a produkującą torty według tradycyjnego przepisu rodzinnego. Druga firma „Unipar”; zajmuje się produkcją ekskluzywnych świeczek a znajduje się w Rożnowe pod Radhosztem. Po tych atrakcjach czekała jeszcze jedna, dyrekcja Sanatorium Klimkowice zafundowała po jednym zabiegu do wyboru: kąpiel jodobromową lub regenerację AVS na krześle masującym.

 Dziękujemy Roska Ostrawa za zaproszenie.             • zdjęcie z wydarzenia


tutaj lista pięciu ostatnio opublikowanych wiadomości
tutaj lista pięciu najczęściej czytanych wiadomości
Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku